Урок 5. історія України, 5 клас

Урок 5. історія України, 5 клас

Географічні назви та імена людей в історичній науці

Мета: формування початкових уявлень про етноніміку та топоніміку; знайомство з історичною картою та формування елементарних практичних навичок роботи з нею, а також початкових уявлень про значення географічних назв та  імен людей в  історичній науці; виховувати в учнів  інтерес до історії.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу й формування практичних умінь і навичок.

Форма проведення: урок-екскурсія.

Обладнання: карта України, атласи для 5 класу з історії, контурні зображення України, ребуси.

Хід уроку

І. мотивація діяльності

Учні  заздалегідь  отримують  завдання  —  знайти  походження  назв «Україна», «Галичина», «Волинь», «Правобережжя», «Слобожанщина».

Уч и т е л ь. До школи надійшов лист з  архіву. (Читає.)

Шановні друзі! Співробітники нашого архіву запрошують вас на уявну екскурсію за темою вашого уроку.

Під час відвідання нашої установи ви ознайомитися  з визначенням нових для вас термінів «топоніміка» та «етноніміка», «карта», отримаєте початкові практичні навички роботи з  історичною картою.

А також ви познайомитеся з етнографічними районами України, дізнаєтеся про походження географічних назв рідного краю та міста Києва.

Бажаємо вам, щоб ця екскурсія принесла задоволення, а найголовніше — нових вам знань, які знадобляться в майбутньому.

Успіхів вам!

Підготовчий етап (інструктуємо учнів про хід та правила екскурсії).

— Для організації роботи під час екскурсії нам потрібно пройти п’ятьма маршрутами, кожен з яких складається з окремих зупинок. Весь шлях ви повинні зафіксувати в зошитах. Допомагати мені будуть учні.

ІІ. основний етап

Завданням нашої екскурсії є дослідження географічних назв та  імен людей в історичній науці.

Якщо всі готові, то починаємо працювати.

Назву першого маршруту прочитаємо, коли розв’яжемо ребус.

Ребус

Перша зупинка маршруту — «Наука».

Історичне лото

Історичне лото

(За  допомогою  словника  учні  мають  правильно  дібрати  відповідне значення термінів  і понять, уміщених на картках, де пропущено визначення слів «топоніміка» та «етноніміка».)

За  допомогою  «Тлумачного  словника»  з’ясовуємо  значення  нових слів:

Нові слова

Уч и т е л ь.  Наш  маршрут —  «Історико-етнографічний»,  в  процесіякого ми детальніше познайомимося з етнонімікою.

  1. Що досліджує наука «етноні  міка»?
  2. З попереднього уроку ми довідалися про давні назви східнослов’янських племен — предків українців. Назвіть їх. (Поляни, древляни, сіверяни, дреговичі.)
  3. Звідки походили назви племен? (Від назв тієї місцевості, де вони жили, або ж, навпаки, — назва народу давала назву землям, що їх населяє.)
  4. Через деякий час всі племена стали називатися русичами, а  земля — Русь.
  5. Коли вперше було вжито слово «Україна» і що воно значить?
  6. Давайте на стрічці часу зазначимо дату першої згадки слова «Україна»?

Скільки років тому це було? (2004 р. — 1187 р.)

Скільки років тому це було? (2004 р. — 1187 р.)

7.  На парті  заготовлене  контурне  зображення. Це наша Батьківщина.

Давайте нанесемо контурне зображення України в зошит. На що схоже воно? (На озеро, на хмаринку, на дерево тощо.)

І вербичка, і калина,

І ставочок, і хмарина,

Все це рідна Україна.

Все це рідна Батьківщина.

— Прекрасна й велика Україна, територія її поділена на різні історико-етнографічні  регіони:  Галичина,  Волинь,  Полісся,  Слобожанщина, Правобережжя.  Назви  цих  регіонів  уживаються  з  давніх  часів,  кожна з  них має свою історію, є втіленням історичного минулого українського народу. Про історію походження деяких з них повідомлять мої помічники, а ви за допомогою картосхеми запишете їх у зошит.

Учні повідомляють про походження назв історико-географічних регіонів.

— Назву зупинки ми прочитаємо, розв’язавши загадку.

Назву зупинки ми прочитаємо, розв’язавши загадку

Країни без людей, міста без будинків, ліси без дерев, моря без води?

Що це? (Карта)

Карта — це зменшене в багато разів зображення за допомогою умовних знаків усієї земної кулі чи окремих її частинок.

Карти

— Сьогодні ми познайомимося з історичною картою.

Карта дозволяє відтворювати минуле не лише в часі, а й у просторі.

Відкрийте атлас на сторінці 4.

Щоб зрозуміти карту, треба уважно ознайомитися з умовними познаками:

… — межі розселення східнослов’янських племен,

… — де саме жили наші предки.

Знайдіть р. Дніпро.

Назвіть, які племена жили на території нашої області.

Знайдіть племена, що жили на лівому та правому березі Дніпра.

Карта  є  важливим  джерелом  для  дослідження  географічних назв топонімів.

Наступна зупинка маршруту — «Загадкові імена».

1.  Згадайте науку, яка досліджує географічні назви. (Топоніміка)

Одні назви мають давнє походження й збереглися дотепер, інші знили, залишивши по собі легенди й  перекази. Усі вони багато можуть повідомити про минулі часи.

2.  Давайте з’ясуємо історію походження назв міст нашої області за:

  • ознаками природи;
  • особливостями рельєфу, водних об’єктів;
  • видами рослин;
  • за іменами, прізвищами, заняттями людей.

(Учні працюють з додатковим матеріалом.)

3.  Загадки

•  Йшла людина біля річки

І знайшла три суми.

Річка назву получила,

А за нею місто.

(Суми)

•  Чарівна, граціозна птаха

Неймовірної краси

Пливла по озеру вночі,

Як щось казкове, дивне, чарівне.

Хто бачив цю красу хоч раз,

Ніколи не забуде місто те.

(Лебедин)

•  Бідні коні притомились,

Не могли вже далі йти.

Все топтали і топтали,

А ноги не йшли.

(Конотоп)

•  Серед глухих лісів

Лежить в глухому місті

Це місто історичної доби.

(Глухів)

•  Великий білий килим

Куди не глянь лежить,

Стоять ромашки білі,

На берегах ріки.

(Ромен)

•  Назва міста, де про тебе звістка,

Дуже просто —

Йде від річки —

Блакитної стрічки,

Від притоки шостої

Чарівної, тихої Десни.

(Шостка)

Топоніміка — це мова Землі, а Земля є книга, де  історія людства записується географічними назвами.

Красо моя ти, Сумщино, Сумщино,

Куди не кинь — барвистих слів розмай:

Ромен, Боромля, Липова Долина,

Березів Яр, Лука, Зелений Гай…

Так зберігає мова калинова

На ґронах дивних свіжості росу,

Щоб у майбутнє музикою слова

Нести душі народної красу.

Під  час  останньої  нашої  зупинки  на  маршруті  ми  познайомимось з народним переказом про видатну подію чи вчинок якої-небудь людини, який дійшов до нас із глибини віків. Це — … (легенда) .

Це — ... (легенда)

•  Назвіть легенди, які ви знаєте.

•  Легенда про походження якого міста вам уже відома? (Києва)

Легенду розповідає учень.

Учитель повідомляє про Максима Берлинського.

ІІІ.  Закріплення матеріалу

Уч и т е л ь. Ми закінчили нашу уявну екскурсію. Наостанок ми прикрасимо наше дерево пізнання. Листочки — це відповіді на питання:

  1. Яка наука досліджує походження назв народів? (Етноніміка)
  2. Що вивчає наука топоніміка? (Походження географічних назв)
  3. Коли вперше згадується слово Україна? (У 1187 р.)
  4. В  якому  історико-етнографічному  регіоні  ми  проживаємо?  (Слобожанщина)
  5. Що є важливим джерелом для вивчення топоніміки? (Карта)
  6. На честь кого було названо місто Київ?
  7. Про кого з видатних українських істориків ви довідалися?

Поділитися з колегами або учнями?

Рекомендуємо переглянути

Коментарі

  • Facebook
  • Вконтакті