Урок № 16, укр. мова, 5 клас

Урок № 16, укр. мова, 5 клас

Розробка уроку №16  з Української мови для 5 класу за темою “Тема й основна думка тексту

Тема й основна думка тексту

Мета:  ознайомити учнів з поняттями тема і основна думка тексту;  навчити визначати тему й основну думку тексту; розвивати творчі вміння працювати над текстом, добирати заголовок; формувати вміння складати тексти різних видів у діалогічній та монологічній, усній і писемній формах;  за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати любов і повагу до народних звичаїв і традицій.

Внутрішньопредметні зв’язки:

Лексикологія: засвоєння нових слів (у тому числі й власне українських), прислів’їв, крилатих висловів.

Граматика:  виділення тематичних речень у тексті (мікротемі).

Культура мовлення: засвоєння складних випадків слововживання.

Тип уроку:  урок  осмислення  нових  знань,  формування  практичних умінь і навичок на основі набутих знань.

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Повідомлення теми, мети і завдань уроку

ІІІ. Генералізація знань п’ятикласників  (відтворення теоретичних відомостей,  застосування яких буде потрібним на уроці)

Робота над зв’язним висловлюванням

  • Прочитати текст. Визначити тему, основну думку розповіді. Поділити текст на окремі змістові частини і дібрати до них заголовки. Визначити ключові слова, на основі яких можна переказати текст.

Останній на полі сніп,  званий «осталець» або «дід», перев’язували червоною смужкою та урочисто з піснями несли в село. На полі залишали жменю  невижатого  збіжжя,  прикрашеного  стрічками  і  квітами, що називалося «бородою» або «козою», «перепілкою». Колосся заламували до землі, зерно з них висипали у розпушену землю, клали хлібину і ставили воду: «Оце тобі, борода, хліб, сіль і вода». За язичницькими віруваннями, збереження в хаті на покуті останнього снопа та обряд «зазивання бороди» пов’язані були з духом рослинності і покликані повернути силу, що перейшла в колосся, землі, а також всьому хазяйству господаря. Закінчивши жнива, женці качалися по стерні, щоб не боліла спина і легко було жати наступний рік (О. Чебанюк).

  • Подумати, для чого автор позначає деякі висловлювання у лапках?

Стисло переказати текст.

  • Лексична робота (Язичество, язичництво — загальне позначення дохристиянських релігій).

ІV. Сприймання й усвідомлення учнями нового матеріалу

Робота з теоретичним матеріалом задля зіставлення нових знань із базовими

Учитель пропонує розглянути схему, яка допоможе школярам у створюванні висловлювань різних видів відповідно до мовленнєвих ситуацій:

Робота з теоретичним матеріалом задля зіставлення нових знань  із базовими

Коментар учителя. Кожний текст містить у своїй  змістовій основі тему та основну думку. Тема — це ті події, явища, про які йдеться у висловлюванні. Основна  думка —  ідея, що  закладена  в  тексті.  Заголовок, дібраний  автором  або читачем, відображає  тему  та основну думку висловлювання.  Визначена  тема  та  основна  думка  тексту  допомагають осмислити зміст викладеного повідомлення, висловлювання тощо.

V. Усвідомлення здобутих знань  у процесі практичної роботи, удосконалення загальнопізнавальних і творчих умінь з теми

Прочитати текст

  • Про що в ньому розповідається? Визначити  тему. Дібрати  заголовок. Порівняти заголовки, дібрані однокласниками. Розпитати, чому вони саме так назвали текст?

Випікання  хліба  в  українській  родині  було не  буденною  справою, а священним дійством, тонкощі якого передавалися з покоління в покоління. Допомігши  висадити  паляницю  у  піч,  діти  виходили  з  хати, щоб «хліб не злякати», доки він буде рости. Відчувши запах спеченого хліба, стукали у двері:

Дозволь, мамо, в хату ввійти,
Хліб з печі вийняти допомогти.

Мати відповідала:
Заходь, доню, будем хліб виймати,
На рушник долі його викладати.

Мати  подавала  дівчинці  або  й  хлопчикові  хлібини, щоб  покласти їх на чистому рушнику, застеленому на столі. Потім вони покривалися чистою полотниною або рушником, розшитим квітами, «щоб відпочив та господаря дождався» (О. Кириченко).

  • Пояснити, як ви розумієте висловлювання, що в лапках?
  • Прослухати  текст. Чи  відповідає  заголовок  темі  та  основній  думці твору? Придумати власну назву. Довести правильність своєї думки.

Навчальне аудіювання з творчим завданням

ПЕРШИЙ ГРІМ

Український селянин уважає, що до першого грому земля не розмерзається до кінця, і примічає: якщо перший грім загримів на голе дерево, то треба ждати неврожаю. Якщо ж загримів від заходу, то буде врожайне літо. При першому громі дівчата біжать вмитися з криниці або ріки і витертися своїм червоним поясом — для краси. Парубки хапають за ріг хату і силкують підняти її, щоб сили прибуло. У кого болить спина або поперек, той поспішає підняти віз або притулитися до ставка, думаючи, що від того стає легше. А знаючі баби набирають  із криниці води при першому  громі  й мажуть нею  дітей  від  пристріту… До  першого  грому українці не сідають вечеряти на дворі (За М. Максимовичем).

  • Чи можна замінити виділені слова власне українськими? Замініть.

Увага! Пристріт —  хвороба,  викликана  чиїмсь  злим  поглядом  (за уявленням).

Колективна робота над текстом

  • Прочитати  текст  уголос. Про що в ньому розповідається? Про які ще чудодійні квіти ви знаєте? Скласти колективно план до кожної логічно завершеної частини. Записати його.

Починали носити віночок дівчата з трьох років.

Перший для трирічної дівчинки плела мама, намочувала в росах, коли на неї сонце зійде. І купала його в росах сім днів, а тоді до скрині клала.

У віночок вплітала чорнобривці, незабудки, барвінок, ромашки. Кожна квіточка лікувала дитину. Чорнобривці допомагали позбутися головного болю, незабудки та барвінок зір розвивали, а ромашка серце заспокоювала.

У чотири роки плівся інший віночок. Усі кінчики пелюсток були розсічені. Доплітався безсмертник, листочки багна чи яблуні.

А для шестирічної доньки у вінок вплітали мак, що давав сон та беріг думку. Крім того, вплітали волошку.

Для  семирічної  дівчини  плели  вінок  з  семи  квіток.  І  вперше  квіт яблуні вплітали (З журналу).

  • Текст переказати за складеним планом.

VІ. Систематизація й узагальнення знань

Подумати і дати відповіді:

  1. Що таке текст?
  2. Що таке тема тексту?
  3. Як визначити основну думку тексту?
  4. Яке значення має заголовок у тексті?
  5. Що необхідно враховувати у висловлюваннях різних видів?

VІІ. Підсумок уроку

Відзначення досягнень учнів в оволодінні темою уроку, їхнього ставлення до роботи на уроці; аналіз здібностей, що сформувалися під час повторення теми; окреслення перспектив подальшої навчальної діяльності.

VІІІ. Домашнє завдання

  • Прочитати заголовки текстів. Розподілити їх на дві частини: 1 — ті, що визначають тему тексту, 2 — основну думку висловлювання.

1) Мій улюблений мультфільм. — Мультфільм «Шрек». 2) Як Валентин допоміг Євгенові. — Справжній друг. 3) Цікава подорож. — Подорож до столиці. 4) Свято Нового року. — Улюблене всенародне свято Нового року. 5) Перший раз на ковзанах. — Невдале катання.

Поділитися з колегами або учнями?

Рекомендуємо переглянути

Коментарі

  • Facebook
  • Вконтакті