Урок 12. історія України, 5 клас

Урок 12. історія України, 5 клас

Культура Русі-України. Свідки минулого

Мета: повторити, узагальнити та закріпити матеріал теми, поглибити знання з історії культури Київської Русі; формувати навички роботи в групах, складати опис ілюстрації, працювати з додатковою літературою.

Тип уроку: узагальнення та систематизації знань.

Форма уроку: урок-подорож.

Обладнання:  портрети,  пронумеровані  картки, малюнок  з  кросвордом, грамзапис «Плач Ярославни», слайди із зображенням Софійського собору;  ілюстрація  із  зображенням  слов’янського  селища,  плакати,  на яких написані девіз уроку і кросворд, репродукція картини В. М. Васнецова «Після побоїща Ігоря Святославича з половцями».

Хід уроку

І. Організаційна частина уроку

Уч и т е л ь. У кожного мандрівника є щоденник, куди він занотовує подорожні враження. Ваш зошит сьогодні перетвориться саме на такий путівничок, де вам належить записати маршрут нашої подорожі. Попливемо ми з вами на кораблі, який називається «Либідь».

ІІ. Основна частина уроку

— У вас на партах лежать портрети, що відтворюють різний настрій людей. Виберіть, яке з цих зображень відповідає вашому настрою,  і покажіть мені та нашим гостям. Отже, ми вже вирушили у подорож, подолали багато миль, і наш корабель приплив до слов’янського селища (показати плакат).

Зупинка 1 — «слов’янське селище»

— Але, щоб увійти до селища, потрібно пройти через фортецю (вивішує  на  дошці  кросворд). Фортеця  складається  з  п’яти  башт. Ворота  цих башт розкриються тоді, коли ви відгадаєте слова, приховані в кросворді.

Я читатиму завдання і запропоную три варіанти відповіді. Вам потрібно вибрати правильний варіант і підняти картку з номером відповіді. Картки лежать у кожного на парті.

Завдання 1

Щоб потрапити у першу башту, скажіть, як називалося  зображення або  візерунчастий  малюнок,  зроблений  з  окремих,  щільно  укладених один до одного і закріплених будь-яким розчином шматочків кольорового скла або камінчиків.

  • а)  Фреска;
  • б)  мозаїка;
  • в)  ікона.

Правильна відповідь — картка № 2 — «мозаїка».

Завдання 2

Назвіть науку, яка досліджує життя людей у минулому.

  • а)  Історія;
  • б)  етнографія;
  • в)  археологія.

Правильна відповідь — картка № 1 — «історія».

Завдання 3

Як звали наших давніх предків, що жили понад півтори тисячі років тому на території сучасної України?

  • а)  Половці;
  • б)  монголо-татари;
  • в)  слов’яни.

Правильна відповідь — картка № 3 — «слов’яни».

Завдання 4

Як називалося військовий загін русичів на чолі із князем?

  • а)  Рать;
  • б)  військо;
  • в)  дружина.

Правильна відповідь — картка № 3 — «дружина».

Завдання 5

Вам залишилося виконати останнє завдання, щоб пройти через фортецю. Назвіть ім’я князя Київській Русі, за часів якого була створена перша збірка законів «Руська правда«, зведено Софійській собор.

  • а)  Ярослав;
  • б)  Аскольд;
  • в)  Ігор.

Правильна відповідь — картка № 1 — «князь Ярослав».

Уч и т е л ь. Оскільки наш корабель стоїть біля слов’янського селища, пригадайте, що ви знаєте про життя слов’ян. Для цього вам знадобиться підручник.

1-а   г р у п а. У підручнику  знайдіть  слова,  які  характеризують мужність і сміливість слов’янських воїнів.

2-а   г р у п а. У підручнику знайдіть слова, в яких говориться про хоробрість князя Святослава.

Учні знаходять і зачитують потрібні уривки з тексту.

Зупинка 2 — «Давній Київ»

Уч и т е л ь.  Наша  подорож  продовжується.  Наш  корабель  дістався столиці Київської Русі — міста Києва. Тут ми познайомимося з культурою  Київської  Русі.  Окрасою  Києва  були  такі  споруди,  як  Десятинна церква, Софійський собор, Золоті ворота, Успенський собор, ряд кам’яних князівських теремів.

При Софійському  соборі  за  часів Ярослава Мудрого  було  створено перше велике зібрання рукописних книг. На думку дослідників, бібліотека налічувала 950 томів. На жаль, вона зникла безслідно. Учені вважають, що вона, очевидно, знаходиться в одному з нерозкритих підземель, яких в Києві чимало.

За  часів Ярослава Мудрого при церквах  і монастирях  відкривалися школи, куди приймали на навчання малолітніх хлопчиків. А при Андріївському монастирі в Києві діяла школа для дівчаток.

За часів Київської Русі набули поширення билини — поеми, присвячені важливим подіям, особливо боротьбі  з ворогами. Серед них: «Ілля Муромець і Соловій-розбійник», «Добриня Микитович і Змій», «Альоша Попович і Тугарин Змій». Було написано багато літописів і творів — «Слово про закон і благодать» митрополита Іларіона, «Ізборник» Святослава Ярославича, «Повчання дітям» Володимира Мономаха.

Сьогодні ви дізнаєтеся про два найзначніші твори тих років «Повість минулих літ» і «Слово о полку Ігоревім».

Розкажуть про них ваші однокласники, що отримали випереджальне завдання.

Двоє учнів розповідають про «Слово о полку Ігоревім».

Уч и т е л ь. А зараз  ви  послухаєте  невеличкий  уривок  із  цього  твору — «Плач Ярославни». Слухаючи грамзапис, уважно розгляньте виставку малюнків, які ілюструють «Слово о полку Ігоревім».

По  закінченні  прослуховування  запису  учні  складають  опис  за малюнками до «Слова».

Двоє  учнів  розповідають  про  «Повість  минулих  літ».  Решта  учнів, уважно  розглянувши портрет Нестора-літописця,  розповідають про  те, як створювалися літописи.

Уч и т е л ь. Молодці, діти! Добре впоралися із завданням.

Наші  гості-старшокласники підготували для вас вірш  «Песнь о Вещем Олеге», написаний великим російським поетом О. С. Пушкіним.

Питання
  1. Хто такий Олег?
  2. У якому столітті правив Києвом?
  3. З ким воював?

— Зараз ви потрапите на  екскурсію в Софійській  собор. Допоможе нам у цьому викладач курсу світової художньої культури.

Показ слайдів і розповідь викладача.

Питання
  1. На честь якої події було збудовано Софії Київську?
  2. За часів якого князя?
  3. Які елементи використовувалися для оздоблення собору?
  4. Як ви думаєте, чому зображення Софії Київської вміщено на українській гривні?

— Наша подорож добігла кінця. Давайте перевіримо, наскільки уважно ви слухали. Відповідайте на такі питання;

  1. Хто був автором «Повісті минулих літ«? (Нестор)
  2. Яке місто було столицею Київської Русі за часів князювання Ярослава Мудрого? (Київ)
  3. За  часів  якого  князя  була  написана  перша  збірка  законів  «Руська правда«? (Ярослава Мудрого)
  4. Який князь заснував місто Київ? (Кий)
  5. Хто був батьком Ярослава Мудрого? (Володимир)

Уч и т е л ь. Ви добре впоралися  із завданням. А зараз покажіть мені і нашим гостям ваш настрій, вибравши відповідний портрет. Я бачу, ваш настрій значно покращився.

Дякую, що ви добре підготувалися до уроку, саме тому ми здійснили з вами надзвичайно цікаву подорож.

ІІІ. Підбиття підсумків уроку

IV. Домашнє завдання

  1. Опрацювати відповідний матеріал підручника.
  2. Давні  греки  склали  список найвидатніших пам’яток  архітектури  та мистецтва свого часу, які дістали назву «Сім чудес світу». Спробуйте скласти власний список «Сім чудес Київської Русі».

Поділитися з колегами або учнями?

Рекомендуємо переглянути

Коментарі

  • Facebook
  • Вконтакті