Мета: уточнювати уявлення про форму предметів, їх подібність і відмінність, характерні ознаки; вправляти у лічбі предметів у межах 7.
Ігровий матеріал: овали різного розміру; круги, трикутники сірого, оранжевого, блакитного кольорів; трикутники зеленого кольору; картинки (мишка, жабка, лисиця, вовк, заєць, кабан, ведмідь); цифри 1–7.
Хід гри
Першу гру-вправу вихователь розпочинає загадкою.
Плету хлівець на четверо овець,
А на п’яту окремо. (Рукавиця)
Якщо діти не здогадалися, вихователь обводить контурне зображення великої рукавички грубою вовняною ниткою. Робить його на половину екрана демонстраційного фланелеграфа таким чином, щоб у цій рукавичці змогли розміститися звірята з геометричних фігур. Фланелеграфи дітей — це їхні рукавички.
В и х о в а т е л ь. Ви здогадалися, де ці четверо овець? Підніміть їх і полічіть. Скільки у тебе, Олено, пальчиків-овець? Так і в загадці сказано: на — п’яту окремо. Рахуємо спочатку чотири, а як приєднаємо ще один пальчик, то стане п’ять. Далі рахуємо пальчики порядковою лічбою і кожне новоутворене число позначаємо цифрою. Виставляємо їх на дошці в ряд.
Вихователь пропонує дітям впустити в свою рукавичку стільки звірят, скільки вони бажають.
Вихователь повільно розповідає казку. Під час розповіді виставляє картинки. З геометричних фігур діти щоразу викладають саме тих персонажів, які згадуються в розповіді.
Наприкінці діти разом розглядають персонажів кожної дитини. Чи впізнають вони їх за фігурами і кольорами? Вони обговорюють ознаки створених образів, співвідношення розміру фігур у персонажа, а також різних персонажів між собою.
В и х о в а т е л ь. Скільки кожен із вас впустив звірят у рукавичку? Полічіть і позначте кількісною цифрою.
Діти, які сидять поряд, перевіряють одне в одного: чи збігається кількість їхніх персонажів із цифрою, якою вони їх позначили.
Дітям, які швидко безпомилково виконали своє завдання, вихователь доручає впустити звірят у рукавичку на демонстраційному фланелеграфі.
Після завершення гри вихователеві доречно запропонувати дітям розглянути звірят, використовуючи для їх характеристик загадки.