1. Загальні положення
1.1. Інновація — нововведення.
1.2. Інноваційна діяльність — процес створення, освоєння, поширення нововведень.
1.3. За масштабом упровадження інновації можуть бути локальні, модульні, системні.
1.4. За глибиною перетворень інновації можуть бути радикальні (передбачають розробку й освоєння принципово нових ідей), модифіковані (забезпечують удосконалення, часткову зміну того, що вже використовується).
1.5. Етапи розвитку інноваційного процесу: розробка, запуск, апробація, освоєння, рутинізація (застарівання), нововведення.
2. Мета інноваційної діяльності
2.1. Розробка, апробація, підготовка до впровадження локальних і модульних інновацій, які забезпечують реалізацію цільової лінії розвитку навчального закладу: становлення суб’єктивності всіх учасників освітнього процесу на основі забезпечення їхніх прав та обов’язків.
2.2. Надання допомоги педагогічному колективу в реалізації програми розвитку гімназії до _______р.
3. Завдання індивідуальної інноваційної діяльності
3.1. Відпрацювання в практичній діяльності вчителів навичок інноваційної, пошуково-дослідницької діяльності.
З 2. Розробка, апробація інновацій, які сприяють розвитку навчального закладу в обраному напрямі.
3.3. Систематизація й узагальнення досвіду інноваційної діяльності, підготовка до впровадження в педагогічну практику навчального закладу.
4. Зміст індивідуальної інноваційної діяльності
4.1. Розробка та апробація інноваційних програм з предметів, підручників, навчально-методичних комплексів, новітніх технологій.
4.2. Розробка методичних посібників, рекомендацій щодо змісту навчальних предметів, дидактичних, контрольно-діагностичних матеріалів у рамках інновації, яка реалізується.
4.3. Вироблення критеріїв результативності інновації, яка реалізується; відстеження результатів на підставі цих критеріїв.
4.4. Проблемно орієнтований аналіз результатів інновацій, розробка й проведення корекційних заходів, виконання аналізу післякорек- ційної діагностики.
5. Статус та організація діяльності
5.1. Статус учителя-інноватора може бути присвоєний педагогу другої, першої, вищої кваліфікаційної категорії, який за період останніх трьох років має стабільні та позитивні результати навчальних досягнень учнів.
5.2. Перед розробкою та апробацією методичних посібників, інноваційних програм передує вивчення змісту основ курсу, особливостей психічного розвитку дитини на етапах навчання, особливостей її світогляду за віковими категоріями, науково-організаційних основ формування навчальних понять, а також моделей послідовності розвитку курсу за етапами навчання.
5.3. За відсутності моделі послідовності розвитку курсу за етапами навчання етапу апробації інновації передує етап створення визначеної моделі. Це завдання реалізують учителі-інноватори та адміністрація навчального закладу.
5.4. Учитель-інноватор створюєть програму інновацій, яка має таку структуру:
- обґрунтування актуальності інновації для навчального закладу, зокрема в частині забезпечення цільової лінії розвитку;
- формулювання теми інноваційного дослідження;
- визначення об’єкта та предмета дослідження;
- формулювання мети, завдань, гіпотези дослідження;
- розробка або добір конкретних методик і методів дослідження;
- строки та етапи інновації;
- критерії оцінювання очікуваних результатів;
- прогнозування:
- очікування позитивних підсумкових і проміжних результатів;
- можливих втрат, негативних наслідків;
- компенсації втрат і негативних наслідків.
5.5. Програму інновації формують і подають для контролю не пізніше від одного місяця з початку інноваційної діяльності.
5.6. Програму інновації та план роботи на поточний рік обговорюють на засіданні науково-методичної ради навчального закладу, затверджує директор навчального закладу.
5.7. Результати інноваційної діяльності фіксують і надають за підсумками роботи семестрів та року, після завершення інноваційної діяльності заступнику директора з науково-методичної роботи.
5.8. Результати інноваційної діяльності подають у формі письмового аналізу ефективності здійснюваної роботи.
6. Документація та звітність
Інноваційна діяльність передбачає оформлення таких документів:
- програми реалізації інновації;
- плану роботи на поточний рік;
- результатів інноваційної діяльності (календарно-тематичних планів, дидактико-методичних, контрольно-діагностичних розробок, методичних рекомендацій та ін.);
- аналізу ефективності виконаної роботи, підтвердженого результатами замірів рівня навчальних досягнень учнів.
Програму та план подають не пізніше від одного місяця з початку реалізації інноваційного дослідження. Результати та аналіз ефективності інноваційної діяльності подають заступнику директора з науко- во-методичної роботи наприкінці кожного семестру та за рік у вигляді звіту та додатків до нього.
7. Форми поширення інноваційного досвіду:
7.1. Виступи на семінарах-практикумах, методичних нарадах, педагогічних радах з метою поширення інноваційного досвіду з питань розробки та апробації інновації, які забезпечують реалізацію цільової лінії розвитку навчального закладу.
7.2. Відкриті уроки й заходи.
7.3. Надання консультативної допомоги вчителям під час підготовки та впровадження інновації після її рутинізації.
8. Відносини й зв’язки за посадами
8.1. Із питань розробки та впровадження нововведень учителі-но- ватори підпорядковуються заступнику директора з науково-методичної роботи, з інших питань — заступникам директора в рамках їхньої компетенції.
8.2. Під час своєї діяльності взаємодіють із педагогічним персоналом та науковими консультантами навчального закладу.
9. Порядок оплати
Ефективна інноваційна діяльність педагога при виконанні усіх вимог положення є підставою для надання матеріальної допомоги.
Фінансування здійснюється за рахунок коштів благодійного фонду «Перспектива освіти».