У недосвідченого педагога актуалізується своєрідна міфологія, пов’язана з професійною діяльністю. Міфи відрізняються від реальності й можуть підтримувати чи підсилювати тривогу, невпевненість. Спробуємо в цьому розібратися.
Міф 1
Батьки знають досить багато, й навряд чи я зможу сказати щось нове.Більшість причинно-наслідкових зв’язків не очевидна для батьків, багато що дозволяє батькам по-новому поглянути на свою дитину, на відносини з нею і сприяє зміні взаємодії з дітьми в більш конструктивну сторону.
Міф 2
В іншого вчителя (більш досвідченого, обізнаного) відразу б усе вийшло, всі батьки були б зацікавлені темою зборів і хотіли б зустрітися знову.
Безумовно, досвід практичної роботи, рівень сформованості комунікативних навичок, наявність досвіду публічних виступів, особистісні особливості відіграють роль під час виступу на батьківських зборах. Водночас кожному доводиться стикатися з недовірою, напруженістю, невисокою мотивацією, опором батьків, коли їх ставлять перед необхідністю слухати виступаючого.
Учитель не може бути впевненим у тому, що всі підуть зі зборів із почуттям глибокого задоволення й подякою. Це міф, а реальність — у тому, що, коли частина батьків знайде для себе щось корисне в обговорюваній темі, захоче й зможе прийти на збори ще раз, — це гарний результат використання такої форми, як батьківські зустрічі-збори.
Міф 3
Якщо я не зможу відповісти на всі запитання батьків, вони вирішать, що я недостатньо компетентний.
Складно знайти людину, що знає відповіді на всі питання. Якщо сприймати всі запитання батьків не як експертизу на професійну відповідність, а як орієнтир для подальшого розвитку, то сама ситуація зборів — це ситуація взаємного обміну.
Учитель має право сказати, що не готовий дати відповідь на запитання в цей момент, він обміркує питання й підготується до відповіді. Це анітрохи не применшує кваліфікації педагога, а швидше свідчить про його серйозний професійний підхід до обговорюваної теми.
Відокремивши реальність від міфів, Ви зможете набути впевненості й спокою на майбутній зустрічі з батьками.