Ніл

Ніл (сучасна єгипетська назва Ель-Бахар) — це найдовша річка у світі  (6671  км). Площа  басейну  2870  тис  км². Це  річка  Африки   (протікає у Руанді, Танзанії, Уґанді, Судані, Єгипті). Виток річки — р. Рукарара, у  системі р. Каґера  (яка впадає в озеро Вікторія), впадає в Середземне море,  утворюючи  дельту  площею  22  тис.  км².  Головні  праві  притоки: Асва, Собат, Блакитний Ніл, Атбара, Ліві — Бахр-ель-Газаль.

НілРічка,  яка  витікає  із  озера  Вікторія,  отримала  назву  Вікторія-Ніл.

У  верхній  частині  вона  утворює  пороги,  а  біля  самого  витоку  падає водоспадом.  Зараз  цей  водоспад  і  пороги,  що  розташовані  нижче  від нього  затоплені,  тому що на  водоспаді Оуен  збудували  греблю  і першу гідроелектростанцію у басейні Нілу.

Річка Вікторія-Ніл впадає в озеро Кьюґа. Берегова лінія озера звивиста. Озеро мілководне  (глибина 3–5 м),  тому  у багатьох місцях  заростає папірусом, очеретом.

Біля  озера  Кьюґа  Вікторія-Ніл  змінює  напрямок  течії,  повертає на захід і несе свої води в озеро Мобуту-Сесе-Секо. На цій ділянці річка також  порожиста,  а  неподалік  від  озера  падає  величезним  водоспадом Мерчісон. Наближаючись  до  водоспаду, річка  звужується,  і  у найбільш вузькому місці її ширина досягає лише 6 м. Озеро Мобуту-Сесе-Секо розташоване у районі Великих Східноафриканських розломів, але  розломи земної кори  тут були не дуже  великими  і  тому  глибина озера  відносно невелика — 40–48 м. Озеро витягнуте з південного заходу на північний схід. Береги його високі  і обривисті.

Із озера Мобуту-Сесе-Секо витікає вже річка з назвою Альберт-Ніл.

У верхній частині річка спокійна, а від міста Німуле порожиста. Найбільш значні  пороги Фола,  де  річка  проривається  через  ущелину  завширшки 20–25 м. Саме  цими  порогами Фола  на альберт-Нілі  закінчується  область озер Нільського басейну. Ніл витікає на рівнини Судану. На північ від порогів річка має назву Бахр-ель-Джебель  і розпадається на  значну кількість  рукавів.  Область,  по  якій  протікає  Бахр-ель-Джебель  з  притоками, називається «країною річок». Поверхня  її рівна, тому річки тут мають незначне падіння і спокійну течію. У водоймах добре розвивається рослинність, утворюючи на поверхні цілі острови, які називають седдами (у перекладі  з  арабської мови — бар’єрами, перешкодами).

Після  впадіння  річки  Собат  у  Ніл  він  одержав  назву  Білого  Нілу.

Білий Ніл — це найдовший рукав Нілу. Нижче від впадіння річки Собат Білий Ніл тече в неглибокий долині, не приймаючи постійних приток.

У зв’язку з незначним ухилом місцевості течія річки повільна. У Хартумі Білий Ніл  зливається  з Голубим Нілом, утворюючи власне Ніл.

Голубий  Ніл  —  другий  рукав  Нілу,  він  має  неприборкний  норов.

З висоти майже 2 тис. м у нагір’ях ефіопії він прямує через озеро Тана, через  укатаний  водяним  серпанком  водоспад  Тис-Ісат,  зі  страшним шумом вривається в незаймані ліси  глибокої ущелини, що простяглася на  640  км,  і  нарешті  виходить  на  спекотні  простори Сахари. В  пустелі Голубий Ніл стає більш широким, більш теплим, більш спокійним. Піщані  дюни підступають  до  обох  берегів,  але потужні  води  річки  дають життя бавовниковим полям, які  тягнуться вдалину  за  горизонт.

Ніл прямує до Середземного моря протягом 3 тис. км. Спустившись до Єгипту, він легко долає ланцюг довгих порогів і пірнає у водосховище Насер завдовжки 500 км — найбільше у світі озеро, створене руками людини.

У цих місцях  збудована  висотна Асуанська    гребля. Висотна Асуанська    гребля —  це  одна  з  найбільших  камененакидних  гребель  у  світі.

Її загальна довжина по гребню становить 3600 м, з яких 520 м припадає на  руслову  частину.  Тіло  греблі  складається  з  каменю  і  піску. Максимальна  висота  її  в русловій частині досягає  111 м. Пройшовши через  її шлюзи, річка минає останній із шести порогів і потрапляє в місто Асуан.

Швидкість течії річки в цих місцях не перевищує швидкості пішохода, а глибина рідко де досягає кількох метрів. Якщо пливти униз по течії, то відтінки спокійної поверхні змінюються, немов якимись чарами, від коричнювато-рудуватого до блакитного, смарагдового, темно-пурпурового.

Від  Асуану  до  Каїра  річка  тече  по широкій  (до  20–25  км)  долині.

У 20 км від Каїра починається дельта Нілу. Вирвавшись з метушні великого міста, починається Нільська дельта, трикутник якої має висоту (відстань з півночі на південь) біля 160 км  і основу (відстань між Порт-Саїдом та александрією) близько 250 км.  Її площа 24 тис. км², вона має численні рукави й озера, що тягнуться вздовж морського узбережжя від Александрії до Порт-Саїда на відстань близько 260 км. Русло Нілу ділиться тут на 9 великих  і безліч малих рукавів.

Давні  єгиптяни,  можливо,  одними  з  перших  почали  систематично використовувати на  своїх полях штучне  зрошення. Сьогодні  стік  річки регулюється  греблями й  іригаційними спорудами.

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий