Матеріали для виготовлення костюмів

Марля

Це незамінний матеріал для виготовлення костюмів. Марлю легко фарбувати в будь-який колір, на ній добре вкладаються пишні складки, а в підкрохмаленому вигляді вона стає доволі твердою. З марлі можна виготовити манишки, манжети, оборки, крила метеликів (птахів, драконів), а також розкішні дамські сукні тощо. За допомогою смужок з марлі також добре склеювати між собою картонні й паперові елементи костюмів.

Мішковина (пакувальна тканина)

З мішковини можна виготовляти «парчеві» сукні, камзоли, плащі, жилети, штани. З підкрохмаленої мішковини легко шити чоботи будь-якого фасону. їх фарбують у потрібний колір, а для того, щоб вони блищали, їх змащують розведеним клеєм.

Вата

Вата добре імітує біле хутро, сиве волосся, сніг. Її також вико­ристовують, якщо необхідно змінити фігуру людини, наприклад, зробити великий живіт або широкі плечі та ін.

Для виготовлення «хутра» на смуги марлі потрібного розміру крючком нав’язують рівним шаром вату, для закріплення сприс­кують міцним розчином цукру, а потім нашивають на костюм. Так само виготовляють бороди, баки й вуса.

Для імітації хутра горностая потрібно додатково заготовити хвостики з вати завдовжки 7—8 см, злегка скачати їх долонями, кінці занурити в розчин чорної анілінової або акварельної фарби й після висихання пришити до заготовленої тканини.

Дріт

З м’якого дроту можна виготовити каркаси для крил, масок, плавців риб, криноліни для пишних спідниць, вусики для коників і метеликів, а також стрижні для хвостів, хоботів і пір’я.

Каркаси обтягають кольоровим папером або тонкою тканиною і розфарбовують. Для виготовлення криноліна з дроту роблять кілька обручів різного розміру й з’єднують їх один з одним тась­мою на відстані 15 см. До верхнього обруча пришивають м’який пояс.

Конструкції з дроту кріплять на людині за допомогою зав’язок із тасьми (крила метелика, спинний плавець риби кріплять до шиї й пояса; бічний плавець — до плеча й ліктя; хвостове оперен­ня — до пояса)..

Для виготовлення гнучкого хвоста, що здійснюватиме колив­ні рухи, потрібно зашити зігнутий спіраллю дротовий стрижень у чохол із тканини, що викроєний за формою хвоста. Для надан­ня об’єму чохол варто наповнити папером або ватою. У плаский хвіст стрижень закріплюють між двома його частинами, що потім склеюють. Для стійкості хвоста від його основи (місце кріплення до пояса) утворюють два відгалуження, які пришивають до пояса. Вусики головного убору метелика необхідно обтягти смужками гофрованого паперу відповідного кольору.

Папір

Іноді костюм можна не шити, а склеїти з паперу. Наприклад, таким чином можна виготовити костюми Лісовика або Залізного Дроворуба, в основі яких — циліндри з ватману (у першому ви­падку його розфарбовують «під пеньок» і прикрашають « сучком »- носом, у другому — розфарбовують «під метал» і завершують конусом).

З картону можна виготовляти як об’ємні, так і пласкі форми. За викрійками з картону виготовляють окремі деталі, що потім склеюють. Для цього потрібно на одній із деталей у місці з’єднання вирізати зубці або смуги завдовжки до 2 см і відігнути їх. Слід пам’ятати, що під час склеювання окремих частин зубці мають бути всередині заготовки. Для конусоподібних форм у викрійці, зробленій у вигляді кола, вирізують сектор і склеюють вирізані сторони між собою. Чим менший вирізаний сектор, тим нижчою й ширшою виходить форма, а чим він більший, тим форма буде вищою.

Для виготовлення круглих форм (наприклад, головних убо­рів) викрійку роблять з 4—8 клинів, що склеюють за допомогою обруча.

Із цупкого паперу нескладно виготовити коміри, віяла та інші деталі костюма. Для виготовлення коміра можна взяти за основу стандартні викрійки комірів. Такий комір оздоблюють мережи­вом, бахромою з тонкого білого паперу або смужкою гофрованого паперу, що приклеюють по краях.

Для гофрованого коміра смужку паперу (приблизно завдовж­ки 1,5 м і завширшки 14 см) слід скласти з короткого боку в гар­мошку завширшки 5—7 см. На відстані 1,5 см від краю зробити прокол, крізь який протягти шнур. Щоб комір не зіскакував зі шнура, потрібно з обох боків шнура зав’язати вузлики на від­стані, що відповідає окружності шиї, залишивши вільні кінці для зав’язок. У такий самий спосіб виготовляють-віяло, але заготовка для нього повинна бути завдовжки 1 м і завширшки ЗО см; згин завширшки 2—3 см, проколів — два на відстані приблизно 4 см. На заготовку з обох боків наносять малюнок акварельними фар­бами. Перший та останній згини обклеюють смужками картону й розфарбовують.

З тонкого паперу можна виготовляти деталі, що завиваються. Наприклад, для того щоб виготовити бороду, на основу із тканини слід наклеїти знизу вверх заготовлені смужки паперової бахроми (якщо борода повинна бути кучерявою, то смужки попередньо завивають: прикладають лезо ножиців до основи смужки паперу із внутрішньої сторони і швидким рухом проводять до краю, за­кручуючи папір).

Для того щоб виготовити перо для капелюха, аркуш білого паперу розміром приблизно 18×40 см потрібно перегнути на­впіл по довгій стороні, намалювати обрис пера, вирізати його, зробити діагональні надрізи зверху донизу й завити їх. Щоб перо трималося й мало потрібний вигин, заготовку можна нашити на шматок дроту.

Для кольчуги можна використати тонкий, але міцний паку­вальний папір. Необхідно взяти аркуш паперу розміром приблизно 40 х 120 см, скласти його по короткій стороні, поки ширина паперу в складеному вигляді не дорівнюватиме 3—4 см. Потім на ньому слід зробити надрізи. Після цього аркуш паперу обережно роз­горнути, злегка розтягти й нашити на марлевий чохол, зроблений у вигляді сорочки. Для імітації металу папір попередньо слід пофарбувати в сірий колір.

Із цигаркового й гофрованого паперу можна виготовити луску риби, манжети, оборки, жабо, банти, квіти й мереживо.

Щоб зробити жабо й манжети, необхідно взяти цигарковий або гофрований білий папір завширшки 20—25 см, призбирати посередині на нитку, потім скласти навпіл. Жабо потрібно на­шити на білу основу, манжети — на тасьму завдовжки ЗО—35 см, залишивши кінці для зав’язок.

Оборки виготовляють так само, як і манжети, але папір має бути потрібного кольору. Оборки з гофрованого паперу для на­дання їм пишності слід дещо розтягти по краях.

Збираючи й розтягуючи в потрібних місцях гофрований па­пір, можна надати йому потрібну форму, зробити складки, тому з нього зручно робити рукава-ліхтарики. Ці деталі нашивають на костюм, коли він уже надягнутий на актора.

Бант із паперу виготовляється у такий самий спосіб, як зі стрі­чок.

Щоб виготовити мереживо, смужку білого паперу складають навпіл кілька разів, наносять візерунок олівцем, вирізують но­жицями й розправляють.

Пап’є-маше

Пап’є-маше — пластична маса із паперу, картону тощо і кле­йових речовин, з якої зазвичай виготовляють об’ємні маски, носи, іграшки тощо.

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий