Хочу бути грамотним!

За такою чудовою назвою написала чудову книжечку для учнів 1-4 класів О. В. Коваленко. І хоча цю працю захищає Закон про авторське право, наважуся привести окремі пояснення з цієї роботи, чудові віршики, зрозумілі приклади. Адже мета у нас єдина – підвищити грамотність свою й оточуючих.
Дякую, Ольго Василівно!

Отже за змістом:

1. Велика буква
2. Ненаголошені Е, И у корені слова
3. Ненаголошені Е, И у корені слова, що не перевіряються наголосом
4. Сполучення букв ДЖ, ДЗ
5. Сполучення букв ЙО, ЬО
6. Правила переносу
7. Сумнівний приголосний у корені слова
8. М’який знак
9. М’який знак у суфіксах -ЗЬК, -ЦЬК, -СЬК
10. Правопис апострофа
11. Апостроф після префіксів
12. Правопис префіксів РОЗ_, БЕЗ-
13. Правопис префіксів З-, С-

Содержание
 1. Хочу бути грамотним!
 2. 17. Правопис дієслів на -ться
 3. 18. Букви Е, И у закінченнях дієслів
 4. 19. Букви И, І після шиплячих (ж, ч, ш, щ)
 5. 20. Правопис прийменників
 6. 21. Правопис займенників з прийменниками
 7. 22. Правопис сполучників
 8. 23. Правопис деяких суфіксів
 9. 24. Правопис найуживаніших прислівників
 10. 25. Однорідні члени речення
 11. 26. Звертання
 12. 27. Чергування приголосних
 13. 28. Правопис слів через дефіс
 14. 15(3). Подовження приголосних
 15. 15(4). Подовження приголосних
 16. 16. Правопис НЕ з дієсловами
 17. 11. Апостроф після префіксів
 18. 12. Правопис префіксів роз-, без-
 19. 13. Правопис префіксів з-, с-
 20. 14. Правопис префіксів пре-, при-
 21. 15(1). Подовження приголосних
 22. 15(2). Подовження приголосних
 23. 4. Сполучення ДЖ, ДЗ
 24. 5. Сполучення ЙО, ЬО
 25. 6. Правила переносу
 26. 7. Сумнівний приголосний у корені слова
 27. 8. М’який знак
 28. 9. М’який знак у суфіксах -зьк, -цьк, -ськ
 29. 10. Правопис апострофа
 30. 1. Велика буква
 31. 2. Ненаголошені Е, И у корені слова
 32. 3. Ненаголошені Е, И у корені слова, що не перевіряються наголосом

Хочу бути грамотним!

За такою чудовою назвою написала чудову книжечку для учнів 1-4 класів О. В. Коваленко. І хоча цю працю захищає Закон про авторське право, наважуся привести окремі пояснення з цієї роботи, чудові віршики, (більше…)

17. Правопис дієслів на -ться

Лише той не помиляється, хто не забуває м’який знак в словах писати, що на -ться кінчаються. Наприклад: грається, хвилюється Вправа 52. Напиши загадки, спробуй відгадати. Вранці прокидається, (більше…)

18. Букви Е, И у закінченнях дієслів

1. Е пиши у закінченнях дієслів, які у множині 3-ї особи (вони) закінчуються на -уть (-ють): вони пишуть – ми пишемо, ти пишеш, ви пишете вони можуть – ми можемо, ти можеш, ви можете 2. И (більше…)

19. Букви И, І після шиплячих (ж, ч, ш, щ)

1. И пиши на початку більшості слів: щирий, щит, щипати, щиглик, чирята, чистий, чийсь, жирний, живіт, широкий У небагатьох словах на початку пиши і. Запам’ятай їх у реченнях: Лесі біля причілку (більше…)

20. Правопис прийменників

Слова У, В, ПО, ДО, НА, З, ДЛЯ, НАД називаються прийменниками. Прийменники завжди пишуться окремо від інших слів: у школі, в Україні, по дорозі, на столі Вправа 62. Напиши окремі речення. Ми попрощалися (більше…)

21. Правопис займенників з прийменниками

Часто замість іменників ми вживаємо слова, які їх замінюють – займенники: я, ми, ти, ви, він, вона, вони Займенники і прийменники пишуться окремо: у мене, до тебе, над нами, зі мною, з тобою, у (більше…)

22. Правопис сполучників

Слова і, Й, ТА, А, АЛЕ називаються сполучниками. Сполучник каже: скромну роль я маю, але слова я в мові сполучаю. 1. Сполучники, як і прийменники, завжди пишуться окремо від іших слів: Петрик і Даринка

23. Правопис деяких суфіксів

1. Е пиши у суфіксах -ЕЧК, -ЕНЬК у пестливих словах, тобто у тих, які звучать лагідно, ніжно: сонечко, річечка, доленька, вишенька Запам’ятай: вуличка, паличка, горличка – пишуться з И 2. (більше…)

24. Правопис найуживаніших прислівників

Разом пишуться прислівники: 1. Які означають напрямок і відповідають на питання: де? куди?, звідки? Вправа 74. Напиши прислівники. Запам’ятай їх правопис. позаду, ззаду, ліворуч, вліво, уліво, уверх, (більше…)

25. Однорідні члени речення

Члени однорідні – як братики рідні: до однієї частини мови належать, на одне питання відповідають. 1. Між однорідними членами речення ставляться коми, якщо вони не з’єднані сполучниками.

26. Звертання

Щодня ми звертаємося до багатьох людей з різними запитаннями, проханнями, щось самі їм розповідаємо. Надіє Петрівно! Коли наш клас поїде на екскурсію? Тату, які оцінки ти одержував у школі? Мамо, приший (більше…)

27. Чергування приголосних

Слова дужчий – вищий, дорожчий – кращий і подібні вимовляються майже однаково. Для того щоб правильно написати їх, запам’ятай таке: якщо у слові є буква С, то вона завжди змінюється (більше…)

28. Правопис слів через дефіс

Дефісом називається маленька рисочка, яка ставиться між двома словами. Це буває у кількох випадках. 1. Дефіс став тоді, коли два слова означають один предмет, одну тварину, одну людину тощо. жук-рогач

15(3). Подовження приголосних

Правило 3 Якщо у слові останній приголосний Н, то у новому утвореному слові матимемо НН: осінь + н = осінній рано + н = ранній година + н = годинник Вправа 44. Напиши іменники з прикметниками. кінь (більше…)

15(4). Подовження приголосних

Правило 4 Якщо дієслово кінчається на букву С, а до нього приєднується -СЯ, то маємо -ССЯ: проніс – пронісся притис – притисся ріс – розрісся Вправа 46. пронеслася хуртовина, пронісся (більше…)

16. Правопис НЕ з дієсловами

Це маленьке дивне НЕ дуже вразило мене. Тільки стане перед словом – слово значення міняє: тут я йшов – уже НЕ йду, тут співав – вже НЕ співаю. Щойно грав з Мишком в футбол, А тепер уже НЕ (більше…)

11. Апостроф після префіксів

Апостроф після префікса ставимо тоді, коли він кінчається на приголосний, а за ним стоять – я, ю, є, ї. Наприклад: під’їхали, з’явився, з’їзд Вправа 27. Напиши речення. Ми в’їжджаєму (більше…)

12. Правопис префіксів роз-, без-

РОЗ- і БЕЗ- пиши завжди з букваю З! Наприклад: розкіш, безхмарний. Вправа 30. Напиши окремі речення. Розпечене повітря пашіло жаром. Дерева в саду одягнулися в розкішну білу одежу. Розкинувся сад, (більше…)

13. Правопис префіксів з-, с-

Префікс С- завжди пиши перед К, П, Т, Ф, Х. Легко букви вивчи ці у словах “кафе” і “птах”. Перед іншими пиши – префікс “З-”. Наприклад: сказав, спитав, стурбований.

14. Правопис префіксів пре-, при-

Що писати ПРЕ- чи ПРИ-? Не турбуйся, друже. Префікс ПРЕ- пиши завжди замість слова “дуже”. Хто премилий – дуже милий, престарий – дуже старий. Хто премудрий – дуже мудрий,

15(1). Подовження приголосних

Увага! В українській мові дві однакові приголосні можуть стояти тільки між двома голосними: зілля, вчення. Це буває у кількох випадках. Правило 1 Є у мові букви нерозлийвода – одна одної завжди тримаються:

15(2). Подовження приголосних

Правило 2 Коли пишеш дві однакові букви, обов’язково згадай перед тим: це іменник жіночого роду і відповідає на питання чим? Наприклад: сіллю, міддю, піччю. На питання ким? чим? відповідає орудний (більше…)

4. Сполучення ДЖ, ДЗ

Переносячи слова з рядка в рядок, Треба правило нам знати: дж і дз позначають один звук – їх не можна розривати. Наприклад: са-джанець, гу-дзик Комп’ютер переносить слова сам, але ми все ж виконаємо (більше…)

5. Сполучення ЙО, ЬО

Букви інколи одна до одної дуже звикають і намагаються бути разом. Найкращими друзями стали букви й та о, ь та о. У багатьох словах вони завжди знаходяться поруч. Наприклад: йорж, район, серйозний, льон, (більше…)

6. Правила переносу

В наших вправах ми не застосовуємо перенос, адже текстовий редактор Word, у якому ти будеш писати у майбутньому тексти, чудово справляється з переносами. Та правила переносу необхідно знати. Ось вони: (більше…)

7. Сумнівний приголосний у корені слова

Чому сумнівний приголосний сумнівним називається? Тому що сумнівів багато разом з ним з’являється. Д чи Т? З чи С? Г чи Х? Що писати? Що робити? Треба слово так змінити, щоб виразно, чітко, ясно

8. М’який знак

Що за речення оте: “Де те сонце золоте?” Воно зможе підказати, коли м’який знак писати! У реченні “Де те сонце золоте?” виділені букви Д, Т, С, Н, Ц, З, Л, після яких можна (більше…)

9. М’який знак у суфіксах -зьк, -цьк, -ськ

Є три суфікси у мові. Ти завжди їх пам’ятай. З м’яким знаком -зьк, -цьк, -ськ написать не забувай. Наприклад: ткацький, український Щоб добре засвоїти це правило (як й усі інші, до речі), (більше…)

10. Правопис апострофа

Коли у слові апостроф з’являється, роздільно звуки вимовляються. Ставте апостроф, друзі мої, після Б, П, В, М, Ф та Р перед Я, Ю, Є, Ї. Наприклад: б’ють, п’є, в’юнок, м’яч. (більше…)

1. Велика буква

Ми літеру першу на весь її зріст напишемо в назвах річок, сіл і міст. Прізвище, імя та по батькові кожно з нас: Ольга Василівна, хлопчик Тарас. Київ, Дніпро і гори Карпати з великої букви нам треба писати. (більше…)

2. Ненаголошені Е, И у корені слова

Якщо у тебе виник сумнів: яку писати – Е чи И? Постав під наголос цей звук – і слово впевнено пиши. перо – пера село – села сестра – сестри зима – зими Вправа 3. Напиши слова (більше…)

Мета у нас єдина – підвищити грамотність свою й оточуючих

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий