За такою чудовою назвою написала чудову книжечку для учнів 1-4 класів О. В. Коваленко. І хоча цю працю захищає Закон про авторське право, наважуся привести окремі пояснення з цієї роботи, чудові віршики, зрозумілі приклади. Адже мета у нас єдина – підвищити грамотність свою й оточуючих.
Дякую, Ольго Василівно!
Отже за змістом:
1. Велика буква
2. Ненаголошені Е, И у корені слова
3. Ненаголошені Е, И у корені слова, що не перевіряються наголосом
4. Сполучення букв ДЖ, ДЗ
5. Сполучення букв ЙО, ЬО
6. Правила переносу
7. Сумнівний приголосний у корені слова
8. М’який знак
9. М’який знак у суфіксах -ЗЬК, -ЦЬК, -СЬК
10. Правопис апострофа
11. Апостроф після префіксів
12. Правопис префіксів РОЗ_, БЕЗ-
13. Правопис префіксів З-, С-
- Хочу бути грамотним!
- 17. Правопис дієслів на -ться
- 18. Букви Е, И у закінченнях дієслів
- 19. Букви И, І після шиплячих (ж, ч, ш, щ)
- 20. Правопис прийменників
- 21. Правопис займенників з прийменниками
- 22. Правопис сполучників
- 23. Правопис деяких суфіксів
- 24. Правопис найуживаніших прислівників
- 25. Однорідні члени речення
- 26. Звертання
- 27. Чергування приголосних
- 28. Правопис слів через дефіс
- 15(3). Подовження приголосних
- 15(4). Подовження приголосних
- 16. Правопис НЕ з дієсловами
- 11. Апостроф після префіксів
- 12. Правопис префіксів роз-, без-
- 13. Правопис префіксів з-, с-
- 14. Правопис префіксів пре-, при-
- 15(1). Подовження приголосних
- 15(2). Подовження приголосних
- 4. Сполучення ДЖ, ДЗ
- 5. Сполучення ЙО, ЬО
- 6. Правила переносу
- 7. Сумнівний приголосний у корені слова
- 8. М’який знак
- 9. М’який знак у суфіксах -зьк, -цьк, -ськ
- 10. Правопис апострофа
- 1. Велика буква
- 2. Ненаголошені Е, И у корені слова
- 3. Ненаголошені Е, И у корені слова, що не перевіряються наголосом
Хочу бути грамотним!
За такою чудовою назвою написала чудову книжечку для учнів 1-4 класів О. В. Коваленко. І хоча цю працю захищає Закон про авторське право, наважуся привести окремі пояснення з цієї роботи, чудові віршики, (більше…)
17. Правопис дієслів на -ться
Лише той не помиляється, хто не забуває м’який знак в словах писати, що на -ться кінчаються. Наприклад: грається, хвилюється Вправа 52. Напиши загадки, спробуй відгадати. Вранці прокидається, (більше…)
18. Букви Е, И у закінченнях дієслів
1. Е пиши у закінченнях дієслів, які у множині 3-ї особи (вони) закінчуються на -уть (-ють): вони пишуть – ми пишемо, ти пишеш, ви пишете вони можуть – ми можемо, ти можеш, ви можете 2. И (більше…)
19. Букви И, І після шиплячих (ж, ч, ш, щ)
1. И пиши на початку більшості слів: щирий, щит, щипати, щиглик, чирята, чистий, чийсь, жирний, живіт, широкий У небагатьох словах на початку пиши і. Запам’ятай їх у реченнях: Лесі біля причілку (більше…)
20. Правопис прийменників
Слова У, В, ПО, ДО, НА, З, ДЛЯ, НАД називаються прийменниками. Прийменники завжди пишуться окремо від інших слів: у школі, в Україні, по дорозі, на столі Вправа 62. Напиши окремі речення. Ми попрощалися (більше…)
21. Правопис займенників з прийменниками
Часто замість іменників ми вживаємо слова, які їх замінюють – займенники: я, ми, ти, ви, він, вона, вони Займенники і прийменники пишуться окремо: у мене, до тебе, над нами, зі мною, з тобою, у (більше…)
22. Правопис сполучників
Слова і, Й, ТА, А, АЛЕ називаються сполучниками. Сполучник каже: скромну роль я маю, але слова я в мові сполучаю. 1. Сполучники, як і прийменники, завжди пишуться окремо від іших слів: Петрик і Даринка
23. Правопис деяких суфіксів
1. Е пиши у суфіксах -ЕЧК, -ЕНЬК у пестливих словах, тобто у тих, які звучать лагідно, ніжно: сонечко, річечка, доленька, вишенька Запам’ятай: вуличка, паличка, горличка – пишуться з И 2. (більше…)
24. Правопис найуживаніших прислівників
Разом пишуться прислівники: 1. Які означають напрямок і відповідають на питання: де? куди?, звідки? Вправа 74. Напиши прислівники. Запам’ятай їх правопис. позаду, ззаду, ліворуч, вліво, уліво, уверх, (більше…)
25. Однорідні члени речення
Члени однорідні – як братики рідні: до однієї частини мови належать, на одне питання відповідають. 1. Між однорідними членами речення ставляться коми, якщо вони не з’єднані сполучниками.
26. Звертання
Щодня ми звертаємося до багатьох людей з різними запитаннями, проханнями, щось самі їм розповідаємо. Надіє Петрівно! Коли наш клас поїде на екскурсію? Тату, які оцінки ти одержував у школі? Мамо, приший (більше…)
27. Чергування приголосних
Слова дужчий – вищий, дорожчий – кращий і подібні вимовляються майже однаково. Для того щоб правильно написати їх, запам’ятай таке: якщо у слові є буква С, то вона завжди змінюється (більше…)
28. Правопис слів через дефіс
Дефісом називається маленька рисочка, яка ставиться між двома словами. Це буває у кількох випадках. 1. Дефіс став тоді, коли два слова означають один предмет, одну тварину, одну людину тощо. жук-рогач
15(3). Подовження приголосних
Правило 3 Якщо у слові останній приголосний Н, то у новому утвореному слові матимемо НН: осінь + н = осінній рано + н = ранній година + н = годинник Вправа 44. Напиши іменники з прикметниками. кінь (більше…)
15(4). Подовження приголосних
Правило 4 Якщо дієслово кінчається на букву С, а до нього приєднується -СЯ, то маємо -ССЯ: проніс – пронісся притис – притисся ріс – розрісся Вправа 46. пронеслася хуртовина, пронісся (більше…)
16. Правопис НЕ з дієсловами
Це маленьке дивне НЕ дуже вразило мене. Тільки стане перед словом – слово значення міняє: тут я йшов – уже НЕ йду, тут співав – вже НЕ співаю. Щойно грав з Мишком в футбол, А тепер уже НЕ (більше…)
11. Апостроф після префіксів
Апостроф після префікса ставимо тоді, коли він кінчається на приголосний, а за ним стоять – я, ю, є, ї. Наприклад: під’їхали, з’явився, з’їзд Вправа 27. Напиши речення. Ми в’їжджаєму (більше…)
12. Правопис префіксів роз-, без-
РОЗ- і БЕЗ- пиши завжди з букваю З! Наприклад: розкіш, безхмарний. Вправа 30. Напиши окремі речення. Розпечене повітря пашіло жаром. Дерева в саду одягнулися в розкішну білу одежу. Розкинувся сад, (більше…)
13. Правопис префіксів з-, с-
Префікс С- завжди пиши перед К, П, Т, Ф, Х. Легко букви вивчи ці у словах “кафе” і “птах”. Перед іншими пиши – префікс “З-”. Наприклад: сказав, спитав, стурбований.
14. Правопис префіксів пре-, при-
Що писати ПРЕ- чи ПРИ-? Не турбуйся, друже. Префікс ПРЕ- пиши завжди замість слова “дуже”. Хто премилий – дуже милий, престарий – дуже старий. Хто премудрий – дуже мудрий,
15(1). Подовження приголосних
Увага! В українській мові дві однакові приголосні можуть стояти тільки між двома голосними: зілля, вчення. Це буває у кількох випадках. Правило 1 Є у мові букви нерозлийвода – одна одної завжди тримаються:
15(2). Подовження приголосних
Правило 2 Коли пишеш дві однакові букви, обов’язково згадай перед тим: це іменник жіночого роду і відповідає на питання чим? Наприклад: сіллю, міддю, піччю. На питання ким? чим? відповідає орудний (більше…)
4. Сполучення ДЖ, ДЗ
Переносячи слова з рядка в рядок, Треба правило нам знати: дж і дз позначають один звук – їх не можна розривати. Наприклад: са-джанець, гу-дзик Комп’ютер переносить слова сам, але ми все ж виконаємо (більше…)
5. Сполучення ЙО, ЬО
Букви інколи одна до одної дуже звикають і намагаються бути разом. Найкращими друзями стали букви й та о, ь та о. У багатьох словах вони завжди знаходяться поруч. Наприклад: йорж, район, серйозний, льон, (більше…)
6. Правила переносу
В наших вправах ми не застосовуємо перенос, адже текстовий редактор Word, у якому ти будеш писати у майбутньому тексти, чудово справляється з переносами. Та правила переносу необхідно знати. Ось вони: (більше…)
7. Сумнівний приголосний у корені слова
Чому сумнівний приголосний сумнівним називається? Тому що сумнівів багато разом з ним з’являється. Д чи Т? З чи С? Г чи Х? Що писати? Що робити? Треба слово так змінити, щоб виразно, чітко, ясно
8. М’який знак
Що за речення оте: “Де те сонце золоте?” Воно зможе підказати, коли м’який знак писати! У реченні “Де те сонце золоте?” виділені букви Д, Т, С, Н, Ц, З, Л, після яких можна (більше…)
9. М’який знак у суфіксах -зьк, -цьк, -ськ
Є три суфікси у мові. Ти завжди їх пам’ятай. З м’яким знаком -зьк, -цьк, -ськ написать не забувай. Наприклад: ткацький, український Щоб добре засвоїти це правило (як й усі інші, до речі), (більше…)
10. Правопис апострофа
Коли у слові апостроф з’являється, роздільно звуки вимовляються. Ставте апостроф, друзі мої, після Б, П, В, М, Ф та Р перед Я, Ю, Є, Ї. Наприклад: б’ють, п’є, в’юнок, м’яч. (більше…)
1. Велика буква
Ми літеру першу на весь її зріст напишемо в назвах річок, сіл і міст. Прізвище, імя та по батькові кожно з нас: Ольга Василівна, хлопчик Тарас. Київ, Дніпро і гори Карпати з великої букви нам треба писати. (більше…)
2. Ненаголошені Е, И у корені слова
Якщо у тебе виник сумнів: яку писати – Е чи И? Постав під наголос цей звук – і слово впевнено пиши. перо – пера село – села сестра – сестри зима – зими Вправа 3. Напиши слова (більше…)
3. Ненаголошені Е, И у корені слова, що не перевіряються наголосом
Слова, у яких Е або И не можна перевірити наголосом, треба запам’ятати. Давай запишемо їх нашими вправами. Письмо саме цих слів слід запам’ятати. Вправа 6. Запиши речення. Зверни увагу на виділені (більше…)
Мета у нас єдина – підвищити грамотність свою й оточуючих