Графік споживчого вибору (рівновага споживача)
Графік споживчого вибору — взаємодія бюджетної лінії з кривою байдужості. Крива U1 розміщена нижче бюджетної лінії. Це свідчить про неповне використання доходу при придбанні даних товарів. Бюджетна лінія обов’язково має дотикатися до однієї з кривих байдужості. Крива U3 міститься вище бюджетної лінії, тобто комбінації (набори) на U3 мають більшу корисність, але є недосяжними для споживача, бо перевищують можливості його доходу. Оптимальний набір споживчих товарів лежить на бюджетній лінії та розміщується у найвищій із точок, досяжних покупцеві, — Е — точці дотику бюджетної лінії до кривої байдужості U2.
Правило максимізації корисності (споживацької поведінки): гроші споживача мають бути розподілені так, щоб остання грошова одиниця, яку було витрачено на придбання кожного виду товарів, приносила б однакову граничну корисність.
Математичне вираження раціональної споживацької поведінки:
Слід зазначити, що така модель раціональної споживацької поведінки реально «працює» в умовах насиченості ринку споживчими благами. В економіці, де дефіцит споживчих товарів є звичайним явищем (як це було, наприклад, у СРСР), поведінка споживача змінюється, аж до дії зворотного правила.