Диктант №225

Невловима грань

Ясного  дня  середини  вересня,  коли ще  зелено  кипить  дозріле  літо, але  в  повітрі  вже  продзвеніла  невидима  срібна  струна  і  той  звук  упав смутком  у  серце, на  далекій  київській  околиці,  на  свіжоасфальтованій, ще пористій  доріжці, що  вела  водночас  до нового,  дев’ятиповерхового, і старого, двоповерхового, будинків,  зустрілися двоє друзів — колишніх студентів.

Струна, мабуть, продзвеніла над садками або в парку, де цього ранку побільшало червіні на кленах.

Мабуть, що так, бо двоє хлопців і двоє дівчат на човні посеред лінивого озера сміялись задьористо і весело. І тільки він, Федір Іванович Огієнко, вийшовши з будиночка, вловив у природі ту грань. Знав, що й далі радітиме розкошам літа, але вже не забуватиме про осінь, яка завжди наближається стрибками,— поділка за поділкою, як потопає човен, а він то вирівнюється,  то  знову  зачерпує  води  і  занурюється  глибше  та  глибше. Срібний звук немовби завис у повітрі — осінь вплелася в літо, як нитка сивини в буйну чуприну. Він знав: так буде довго, доки не пожовтіє листя, і лише тоді зникне оцей неясний біль, і душа змириться й  зупиниться на найнижчій поділці. Так буде доти, доки не повіє з дніпрового пониззя теплим вітром, і в солодкій муці лопнуть бруньки на березах і  кленах, і  знову покотиться в  зелені  трави  (Ю. Мушкетик, 200  слів).

Завдання 1

  • Уважно прочитай, поясни орфограми і пунктограми, повтори правила  їх правопису.
  • Напиши  словниковий  диктант.  Визнач  орфограми,  назви  правила щодо  їх написання.

Завдання 2

П’ятиповерховий, тривідсотковий, стодвадцятип’ятирічний, двохмільйонний,  двотомний,  десятиструнний,  життєрадісний,  кароокий,  білосніжний,  зерноочисний,  лісозахисний, швидкоплинний,  вищезгаданий, нижчепідписаний, півмільйонний, напіврадісний, напівзабутий, напівосвітлений, напівшовковий, віце-президентський, опукло-ввігнутий, аграрно-сировинний, суспільно необхідний, суспільно корисний, гірко-солонуватий, блідо-рожевий, синьо-червоний, жовто-блакитний, біло-рожевий, жовтогарячий, червоногарячий, пурпурногарячий, військовозобов’язаний, військовополонений, військовослужбовий, пів-Харкова, пів-Європи.

Завдання 3

  • Напиши диктант. Перевір його, користуючись даним текстом. Постав оцінку  з урахуванням орфографічних  та пунктуаційних помилок.

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий