Диктант №217

Диктант №217

Жар-птиця

Усе було дивовижним: чисте небо, море блакиті, м’яке сонячне світло;  перша  зелень  на  деревах, ще  недавно  похмурих  і  кострубатих,  була схожа  на  хмари  зеленого  диму, що  ось-ось  здійметься  догори. Не  хотілося сідати ні в автобус, ні в тролейбус,  і він пішов пішки, відчуваючи, що його тіло — велика й легка пустка, на яку, очевидно, перетворилася його  недавня  радість,  його  піднесеність  почуттів. Ніжність,  зовсім  недавня, тендітна, ще начебто звучала в душі, але це вже були рештки тієї великої, справжньої ніжності, яка частково перетворилася на попіл, частково  згасла,  а частково  її випромінювали  спогади.

Колись  у дитинстві йому  снилися  сни: він  тримав  у руках жар-птицю, а потім, прокинувшись, навіть відчував на долонях дотик золотого, сліпучого пір’я. Здавалось  іще деякий час, що він зловив-таки жар-птицю,  але  тануло  останнє  марево  сну,  і  приходила  до  нього  сумна  впевненість, що ніякої жар-птиці не було, що все це привиділося, але тепер усе начебто відбувалося у  зворотному порядку.

Вуличний  рух, метушня  чи,  навпаки,  навіть  непоспішливість —  усе це  було  осмислене.  Оглядаючи  вулиці  вечірнього  міста,  він  зрозумів: у передчутті  ночі  люди  прагнуть  не  самотності  чи  суму —  хочуть  бути комусь потрібними  (В. Шевчук, 190  слів).

Завдання 1

Уважно прочитай, поясни правопис орфограм у підкреслених словах, поясни пунктограми, повтори правила  їх правопису.

Завдання 2

Напиши словниковий диктант. Визнач орфограми, назви правила  їх написання.

Зубробізон,  сажотрус,  коногон,  костоправ, життєдайний,  краєзнавчий,  важкоатлет,  нижчезазначений,  вищепідписаний,  авіазавод,  метеоспостереження, триярусний, трьох’ярусний, стодвадцятип’ятиріччя, зроду-віку, більш-менш, щастя-доля, мечі-шаблі, батьки-діти, хліб-сіль.

Завдання 3

Напиши диктант. Перевір його, користуючись даним текстом. Постав оцінку  з урахуванням орфографічних  та пунктуаційних помилок.

Поділитися з колегами або учнями?

Рекомендуємо переглянути

Коментарі

  • Facebook
  • Вконтакті