"Брейн-ринг" у 7 класі

“Брейн-ринг” у 7 класі

Запитання для проведення інтелектуальної гри “Брейн-ринг” у 7 класі

 1. Пригадайте слова з пісні про Костю-Одесита: «Шаланды, полные кефали в Одессу Костя приводил, и все биндюжники вставали, когда в пивную он входил». А хто такі биндюжники? (Візники (на ломових конях).)
 2. Яка тварина колись прославила на увесь світ Грузію, а Англію зробила багатою країною? (Вівця.)
 3. При приготуванні чого кожен наступний — кращий, ніж перший — грудкою? (Млинці.)
 4. Сільськогосподарська цариця полів — кукурудза, а що називають військовою царицею полів? (Піхота.)
 5. Посудний пізнаний літаючий об’єкт у подружніх суперечках. (Тарілка.)
 6. Предмет жіночого одягу, який використовується кримінальними елементами як маскування при розбійних нападах. (Панчоха.)
 7. Український національний суп з буряком і капустою. (Борщ.)
 8. Людський параметр, який деяким вдається зменшити, займаючись спортом. (Вага.)
 9. Судячи з назви, «шкідливий» чеський автомобіль. («Шкода».)
 10. У нього є кнопки, але його не розстібають, а розтягують, він не повітряний і не духовний, а духовий. Що це за музичний інструмент? (Баян.)
 11. Солодкий будинок, у кожного мешканця якого є отрута. (Вулик із бджолами.)
 12. Адресат неписаних законів. (Дурень.)
 13. У якому званні той, на честь якого названий місток на судні? (Капітан.)
 14. Прихильник індуїзму. (Індус.)
 15. Російське слово, яке складається із трьох букв, у якому Катерина II умудрилася зробити 4 помилки. (Ещё (исчо).)
 16. Якого птаха приказка вважає голим? (Сокіл.)
 17. Сам не письменник, але пише про твори інших письменників. (Критик.)
 18. Вона зелена і колюча, люди називають красунею.  (Сосна або ялина.)
 19. Худа подруга ганчірки у мокрій справі. (Швабра.)
 20. Є камера, але це не міліція, спиць багато, але не в’яже. Що це? (Колесо.)
 21. Гроші, на яких «сидять» у держустановах, або покриття на іконах з тонких шарів золота. (Оклад.)
 22. Наука про закони мислення. (Логіка.)
 23. Підвіска-прикраса на зв’язці ключів називається брелок. А як буде звучати це слово у родовому відмінку? (Брелока.)
 24. Як називається російська міра об’єму рідини, що дорівнює половині чарки? (Шкалик.)
 25. Персонаж слов’янсько-російської міфології в образі дівчини, яка роздає квіти. (Купава.)
 26. Що є чоловічими статевими клітинами рослин? (Пилок.)
 27. Шеф або боєприпаси. (Патрон.)
 28. Зустріч з особистих питань закоханих у Франції. (Рандеву.)
 29. Театральне меню. (Репертуар.)
 30. Гірське шосе або атрибут новорічного балу. (Серпантин.)
 31. Болгарський хоровод. (Коло.)
 32. У виразі «Молочні ріки і киселеві береги» кисіль не рідкий, а твердий. Це зараз киселі варять із фруктів. З чого варили кисіль на Русі? (З вівса.)
 33. Ця рослина перекочувала з Європи до Америки. Її насіння приклеїлися до взуття переселенців. Індіанці стали називати цю рослину «слід білої людини». Про яку рослину йдеться? (Подорожник.)
 34. У недосвідченого спортсмена він білого кольору, а в майстра — чорного. Назвіть вид спорту. (Дзюдо.)
 35. Лускокрила комаха або краватка. (Метелик.)
 36. Піклувальник — це особа, якій доручене спостереження за ходом якої-небудь справи, або контроль за ходом видужання хворого, тобто здійснення контролю і опіки. Як називається такий піклувальник у наш час? (Куратор.)
 37. Змія — символ влади фараонів. (Кобра.)
 38. У виразі «Не відступив ні на йоту» йота мається на увазі, як щось мале. А що таке насправді йота? (Літера грецького алфавіту, що стала синонімом малої величини.)
 39. Від якого жіночого імені дерев’яна лялька Матрьошка одержала своє ім’я? (Матрьона.)
 40. Ким, за визнанням листоноші Пєчкіна, була його мама? (Чаклункою.)
 41. Параметр людини, одиницею виміру якого є рік. (Вік.)
 42. Плутані словосполучення, які, звичайно, приписують сивій кобилі. (Маячня.)
 43. Хто був той, котрому відповідно до одного прислів’я придавили частину обличчя у дверях? (Цікавий.)
 44. Як, судячи із прислів’я, звали дівчину, який на базарі носа відірвали? (Варвара.)
 45. Музичний колектив у виконанні лише одного французького кіноактора Луї де Фюнеса. (Оркестр (фільм «Людина-оркестр»).)
 46. Автомобіль, який має ім’я представника сімейства котячих. (Ягуар.)
 47. Чим працював за сумісництвом килим у казці про Хоттабича? (Літаком.)
 48. Одна із вулиць Одеси має ім’я російського адмірала, засновника міста і його першого мера. За національністю він був іспанцем і його ім’я Хосе де Рибас. Назвіть вулицю Одеси. (Дерибасівська.)
 49. Це слово в перекладі з французької дослівно означає голуб, а ми цим словом називаємо франтуватого модника. Яким словом? (Піжон.)
 50. Гора Еверест знаходиться в Непалі. Непальці дали їй свою на зву — Джомолунгма. Обидві назви вважаються офіційними. А перекладається непальська назва, як «мати…». Чого, на думку місцевих жителів? (Мати вітрів.)
 51. Говорячи українською мовою це слово, ми маємо на увазі аркуш паперу для спеціальних записів. А дослівний переклад цього слова із французької означає білий. Скажіть «білий» на французькій мові. (Бланк.)
 52. Найвище морське військове звання — адмірал. Є таке слово і в україн ській мові. А виявляється, слово-то зовсім і не українське, а арабське. Пере кладіть адмірал з арабської на російську. (Владика на морі.)
 53. Якесь грецьке слово в перекладі на українську означає «маковий сік». Запозичене у греків слово в нас має ширше значення, так ми називаємо всі наркотичні засоби у прямому і переносному значеннях. Скажіть «маковий сік» на грецькій мові. (Опіум.)
 54. Цим словом первісно називалася лікарня імені Марії Віфлеєм ської у місті Віфлеємі в Іудеї, а тепер так ми називаємо хаос і плутанину. Що це за слово? (Бедлам.)
 55. Для якого птаха в стародавності слов’яни готували обрядову кашу із дроблених зерен, щоб урожай був багатим? (Грак.)
 56. На литовській «варгас» означає горе на українській. В українській мові від цього литовського слова з’явилося дієслово варганити, тобто приготувати або зробити щось погано, тяп-ляп. Розварену гречану кашу ми називаємо розмазня. А така сама каша в білоруській мові одержала назву від литовського слова «горе», що походить від варгас. Як білоруси називають гречану розмазню? (Варгиня.)
 57. Відомий американський письменник XIX століття Марк Твен вів до столу даму. У нього був чудовий настрій і він сказав: «Ви чарівна!», на що нелюб’язна дама з поганим настроєм відповіла: «На жаль, я не можу відповісти Вам таким же компліментом!» Письменник розсміявся і відповів: «А Ви зробіть, як я: …» Продовжіть думку Марка Твена. (Збрешіть.)
 58. Який винахід первісної людини є і зараз основою технічного прогресу? (Колесо.)
 59. Яке місто європейської держави лежить на 118 островах? (Венеція (378 мостів через 157 каналів).)
 60. Ця пряність використовується в кулінарії і парфумерії. Вона являє собою перетерту в порошок кору дерева коричник. Як називається пряність? (Кориця.)
 61. Батьківщина цього головного убору — Центральна Америка. Називаючи головний убір, ми завжди згадуємо про його батьківщину. Що це? (Панама.)
 62. Такого роду книга була вперше видана в 1595 році і являла собою збірник карт. З того часу будь-який збірник карт називається атласом, завдяки титульному аркушу першого у світі атласу. Що було зобра жено на титульному аркуші? (Титан Атлант із грецької міфології, на гре ць кій — Атлас.)
 63. В уявленнях наших далеких предків, які добували собі їжу полюванням, ця внутрішня частина тварини була «потрухом для запікання». Звідси і назва внутрішнього органа. Якого? (Печінка.)
 64. В одній із євангельських притч розповідається про бідну вдову, яка під час збору пожертвувань у храмі поклала в грошову чашу, поруч із багатими дарунками заможних людей, усе, що в неї було,— дві жалюгідні монети. Такий посильний внесок у спільну справу ми називаємо «вдовиною монетою». Як саме називалася давньогрецька монета? (Лепта.)
 65. Крилата фраза про те, що життя — це боротьба, у різних варіантах зустрічається в давньогрецького поета і драматурга Еврипіда, у римського філософа Сенеки, у французького письменника Вольтера. Є свій варіант і в російського письменника Веніаміна Каверіна. Вона звучить так: «Бороться и искать, найти и не сдаваться!». З якого роману ця фраза? («Два капітани».)
 66. У його правах водія на управління незвичайним, літаючим транспортним засобом, у якому він роз’їжджає дотепер, у графі «дата народження» можна сміливо написати «давним-давно». Хто цей водій? (Санта-Клаус (Дід Мороз).)
 67. Про те, що яка-небудь дія або рух відбувається дуже швидко, стрімко існує безліч крилатих фраз: щодуху, в усі лопатки, на всіх вітрилах. Але є ще одне: у весь опір. Що таке опір? (Особливий біг коня, коли він приймає більш низьку посадку, як би стелиться, опираючись на передні і задні ноги.)
 68. Щоб запам’ятати раз і назавжди, ми говоримо: зарубай собі на носі. Про який ніс насправді йдеться у цій приказці? (Носом називалася дощечка або паличка, на якій неписьменні люди робили карби чи зарубки і, як блокнот, носили з собою.)
 69. Ця приказка виникла зі звичаю перевіряти на зуб справжність золотих монет, кілець та інших із виробів із благородних металів. Назвіть цю приказку. (Знати на зубок, тобто знати, що знання справжні.)
 70. Зміст приказки «грати в бирульки» — займатися дрібницями. А народилася вона від існуючої колись гри. Розкажіть правила цієї гри. (Бирульки — палички (або інші дрібні предмети) — складалися купкою і по черзі гравці повинні були брати по одній бирульці, не порушивши місця розташування сусідніх. Ворухнув — перехід ходу. Потрібно зняти максимальну кількість бирульок з купи.)
 71. В XVII столітті під час англійської буржуазної революції Олівер Кромвель звернувся із закликом до товаришів бути обачливими, дотримуватися заходів обережності. Одна з його фраз стала крилатою. Він сказав: «Сподівайтесь на Богів, але…». Продовжіть фразу Кромвеля. («…порох тримайте сухим»)
 72. «Співати дифірамби» означає вихваляти. У Древній Греції дифірамбом дійсно називалася хвалебна пісня. На честь кого співали дифірамби стародавні греки? (Бога вина і веселощів Діоніса (або Вакха).)
 73. В одній євангельській притчі розповідається про людину безрозсудну, яка побудувала будинок. Пішов дощ, подув вітер, і будинок її зруйнувався. Як про щось неміцне, незбутнє, необґрунтоване ми го воримо словами притчі: «Не варто будувати будинок на…» На чому? (На піску.)
 74. Продовжіть мудру думку Фалеса із Мілета: «Блаженство тіла полягає у здоров’ї, блаженство розуму — у…». У чому ж блаженство розуму? (У знанні.)
 75. Знаменитий римський полководець Юлій Цезар, скоривши су сі дів галлів і одержавши ряд інших блискучих перемог, вирішив опанувати верховною владою в Римі. Сенат заборонив йому переходити кордон між Галлією і самою Італією. Він порушив заборону і перейшов через прикордонну річку. Ми тепер про тих, хто перейшов заборонену лінію, зважившись на щось, зробивши вибір, говоримо: «Він перейшов …» Що? Як називалася ця річка? (Рубікон.)
 76. Показувати приклад у чомусь, бути зразком для наслідування — означає задавати тон. Цей вираз прийшов із професійного мовлення музикантів, які грали на струнних інструментах. Один з музикантів дає звук «ля» першої октави для настроювання інших інструментів, тобто буквально задає тон. Але зі світу музики до нас прийшла ще одна приказка, яка говорить про лідерство у якій-небудь справі, про чільну роль серед інших. Назвіть цю приказку. (Грати першу скрипку.)
 77. Часом за малим ми не бачимо великого. Досить часто у нашому мов ленні ми вживаємо в такому випадку вираз: за деревами не побачили лісу. При іронічній характеристиці людей, що роблять висновки за мало значними фактами, не зауважують очевидного, ми вживаємо крилату фразу, що стала приказкою, порівнюючи це очевидне із твариною. Назвіть цю приказку. (Слона-то я і не помітив.)
 78. Відомо, що коли дитині часто говорити «Не можна!», то їй обов’язково захочеться порушити заборону. Чому? Дайте відповідь словами із біблійного міфу про дерево пізнання добра і зла.  (Заборонений плід солодкий.)
 79. Послухайте євангельську притчу.
 80. Одна людина, від’їжджаючи, залишила своїм рабам небагато грошей. Одному — 5 монет, другому — 2, а третьому — одну монету. Два перших раби пустили гроші в справу, а третій зарив у землю для схоронності.
 81. Коли повернувся хазяїн, перший раб повернув йому 10 монет, другий — чотири, а третій — все ту саму одну монету. Незариті гроші принесли дохід. Звідси і з’явилася крилата фраза. Як називалися монети в цій притчі? (Таланти.)
 82. «Він — незрівнянний, видатний майстер, найбільший фахівець у своїй галузі» — говоримо ми про людину, яка домоглася високої майстерності. А можемо ще сказати словами астрономів, порівнюючи майстра із зіркою. Назвіть фразу, що ми запозичили в астрономів. (Зірка першої величини.)
 83. Зі збірника історичних новел «Зоряні години людства» Стефана Цвейга в наше життя прийшов крилатий вираз, що означає переломний, вирішальний момент у житті суспільства чи окремо взятої людини. Назвіть цей крилатий вираз. (Зоряний час.)
 84. Обіцяти золоті гори — означає обіцяти щось велике і не завжди реальне. Цей вираз в українській мові є точною копією виразу з латинської мови. Він виходить від давніх переказів про незліченні скарби східних царів, особливо перських. Що називали перси золотими горами? (Копальні дорогоцінного каміння і металів.)
 85. Від дій знахарів і бабок-ворожок з’явилася приказка. Її вживають, якщо хочуть виразити недовіру співрозмовникові, відвести або повести від потрібного місця або теми. Що це за приказка? (Заговорити зуби.)
 86. При виході з єгипетського полону на шляху в Палестину ізраїльтяни обложили мовитянське місто. Стіни міста були дуже міцними. Тоді ізраїльські священики наказали своїм сурмачам одночасно затрубити в усі труби, а війську голосно кричати. Від голосного звуку стіни впали самі собою і місто було взяте. Що це за місто? (Єрихон (єрихонські труби).)
 87. «Не помиляється той, хто нічого не робить». Це прислів’я про одне — навіть у великих людей бувають недоліки, кожна людина може помилятися. А тепер згадайте астрономію і скажіть те саме іншою приказкою. (І на сонці бувають плями.)
 88. «Шукайте і знайдете, стукаєте і відчинять вам». Цей крилатий вираз із Євангелія. В українській мові, відштовхуючись від цих слів, з’явилася приказка. Яка? (Хто стукає, тому відкривають.)
 89. Цей вираз в українській мові пов’язаний із одним з найдавніших видів ворожіння, зміст якого полягає в проріканні майбутнього, у дізнаванні долі. Якщо пророкування збувається, то ми вживаємо цю приказку. Куди дивилися під час ворожіння віщуни? (У воду.)
 90. Коли щось зненацька зникає, ми говоримо приказку про свійську тварину з великим язиком. Що це за приказка? (Як корова язи ком зли за ла.)
 91. Раніше між дошками обшивання кораблів жили якісь тварини. Ось вони-то першими і виявляли протікання і рятуватися починали першими. Якою приказкою ми супроводжуємо дії людей, які боягузливо змінюють свої погляди і залишають товаришів розсьорбувати заварену кашу?  (Як пацюки з тонучого корабля.)
 92. У гусака на спинці біля хвоста є залоза, яка змазує пір’я, тому пір’я гусака не намокає, у курки такої залози немає, тому пір’я намокає і злипається. Які дві приказки склав народ у зв’язку з таким явищем? («Як з гусака — вода» і «Як мокра курка».)
 93. У Третьяковській галереї в Москві є скульптура В. Беклемешева — це жінка, що сидить задумавшись із квіткою на колінах. Скульптура на звана цілим рядком з вірша П. Мятлєєва, яка сама по собі стала крилатим виразом. Яка квітка лежить на колінах жінки? (Троянда («Как хороши, как свежи были розы»).)
 94. На початку XVII століття Москву було захоплено прилеглими су сідами. Загарбники бенкетували з москвичами, але очікували підступу і у бук вальному значенні тримали камені за пазухою. У поляків навіть приказка з’явилася: з москалями дружи, а камінь за пазухою тримай. Коли ми говоримо партнерові не таїти зла, бути відкритим, яку приказку ми кажемо? (Не тримай каменюки за пазухою.)
 95. Якщо відчуваємо в житті ускладнення, то називаємо перешкоду каменем з Біблії, що Бог поклав у Сіоні і об який спотикалися невіруючі. Як називається цей камінь? (Камінь спотикання.)
 96. У літературі зустрічається крилатий вираз «серпанкова панянка». Так називають зніжену, нерішучу, непристосовану до життя людину. А що таке серпанок? (Дуже тонка тканина, з якої в XIX столітті шили легкі плаття.)
 97. Відповідно до біблійного переказу в давніх євреїв існував обряд: первосвященик клав руки на голову живого козла, переносячи тим самим гріхи свого народу на тварину. Звідси і вульгарний вираз «козел відпущення», тобто той, на якого звалюють всі гріхи. Потім козла виганяли. Куди виганяли козла євреї? (У пустелю.)
 98. Косий сажень у плечах — так говорять про широкоплечу, міцну людину. На Русі була така одиниця виміру — косий сажень. Покажіть ї ї. (Відстань від стопи лівої ноги до кінчиків пальців піднятої догори правої руки.)
 99. Ми говоримо «круглий рік», «круглий місяць». Чому рік круг лий, якщо в ньому чотири пори року і логічніше було б назвати рік квад ратним? (Тому що земля ходить навколо сонця по колу, одне коло — один рік.)

Поділитися з колегами або учнями?

Рекомендуємо переглянути

Коментарі

 • Facebook
 • Вконтакті