1-5 класи

Диктант 1. 101 слово. Розповідні, питальні, спонукальні і окличні речення.

Мальва

Йшли вулицею, а Інна мені каже: “Поглянь, тату, яка мальва”. Літо тільки починалося, а вона вже сп’ялася над штахетником і вив’язала велику рожеву квітку. І ця її рожева усмішка прикрасила всю вулицю. Я ходив цією вулицею на роботу. Та за щоденним одноманіттям потроху перестав помічати мальву. А вона собі цвіла й цвіла.

Як уже на осінь бралося, почув знов захоплене: “Ого яка!” Неподалік хлопець і дівчина дивилися на мальву. Вона доцвіла вже до самого вершечка, і тепер рожевіла її остання квітка. Але як молодо, як сміливо і завзято рожевіла! Як тут не позаздрити мальві? От би й собі так звікувати!

 

Диктант 2. 93 слова. Головні і другорядні члени речення.

Осінь

Прийшла осінь і на берег Дніпра. Вода річці стала каламутна й непривітна, несла пожовкле листя й сухі очеретини. На піщаних мілинах збиралися зграями дикі качки. Голуби летіли на поле, на жовту стерню. Зграї чорних дроздів лагодились до далекої мандрівки. А лелеки вже відлетіли, і на хаті у дядька Гайдебури чорніло на колесі їхнє порожнє гніздо. Рукав перетинала вже висока гребля, спішно закінчували біли будинок електростанції.

Важкі земляні роботи було закінчено, а в білому будинку монтували устаткування. На вулиці в селі встановлювали стовпи. Від них залізними нитками простяглися на всі боки дроти.

 

Диктант 3. 63 слова. Однорідні і неоднорідні означення.

Райдуга в бурульці

Вдень почав танути сніг, капали краплі з дахів, а вночі знову підмерзло. Вийшов з хати Юрко і побачив велику крижану бурульку. Вона звисала з даху. Зійшло сонце, і бурулька заблищала різнобарвними вогниками – синім, рожевим, червоним, блакитним, жовтим…

Юрко стоїть і затамував подих здивування. Красива бурулька, мов райдуга. На даху біля бурульки сіли горобці та й цвірінькають. Вони теж милуються бурулькою-райдугою.

 

Диктант 4. 103 слова. Кома між однорідними членами речення.

У нашому городі

До чого ж гарно й весело було в нашому городі! Огірки цвітуть, гарбузи цвітуть, картопля цвіте. Цвіте малина, смородина, тютюн, квасоля. А соняшника, а маку, буряків, лободи, укропу, моркви! Чого тільки не несадить наша невгамовна мати!

Город до того переповнявсь рослинами, що десь серед літа вони вже не вміщались у ньому. Вони лізли одна на одну, переплітались, душились, дерлися на хлів, на стріху, повзли на тин, а гарбузи звисали з тину прямо на вулицю.

А вздовж тину, за старою повіткою, росли великі кущі смородини, бузини і це якихось невідомих рослин. Там неслися кури нишком от матері і різне дрібне птаство.

 

Диктант 5. 90 слів. Кома між однорідними членами речення.

Осінній господар

Осінь… Хазяйнує Жовтень скрізь. Убрав він золотом сади, ліси, парки і струшує додолу жовте листячко. Припорошив він сріблястим інеєм дахи, вкрив памороззю замлю, навіть маленькі калюжки сховав під тонкими скельцями льоду. І сидить тепер десь, милується на свою роботу.

А красне сонечко руйнує його працю. Підіймається сонечко вище, й сліду від паморозі не зостається. Радіють сонечкові квіти, оживають листочки, навіть вилазять з-під кори комашки, що поховалися вже на зиму. А Жовтень тим часом прижене звідкілясь велику хвару, затулить та хвара сонечко і бризне на землю холодним осіннім дощем.

 

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий